Sluttkonferanse for GoSápmi-prosjektet: Forvaltning av land og naturressurser i samiske områder

Øyvind Ravna
Den 28.–29. april 2026 arrangeres sluttkonferansen for forskerprosjektet GoSápmi, som siden oppstarten i 2021 har hatt som mål å analysere dagens forvaltningsordninger for land og naturressurser i Sápmi. Prosjektet har undersøkt forvaltningen etter Finnmarksloven, forvaltningsordningene i Nordland og Troms uten særskilt lovgivning, samt de sørsamiske områdene som forvaltes etter fjelloven. Det vil også bli presentert forskning omkring forvaltingen av samiske områder i Sverige.
   
Et sentralt tema i prosjektet har vært i hvilken grad Norges folkerettslige forpliktelser overfor samene – særlig retten til selvbestemmelse og selvforvaltning – er oppfylt, og om dagens forvaltningsordninger er hensiktsmessige for brukere og lokalsamfunn.
   
Konferansen samler ledende forskere og sentrale forvaltningsaktører til en bred, kritisk og tverrfaglig drøfting av ulike modeller for forvaltning av land og naturressurser i tradisjonelle samiske områder i Norge.
  
Fire større vitenskapelige arbeider vil bli presentert:
  • En analyse av Finnmarksloven i lys av samenes rett til selvbestemmelse, ved tidligere FN-spesialrapportør professor S. James Anaya og professor Mattias Åhrén.
  • Funn fra ph.d.-avhandlingen til stipendiat Adrian N. Mikkelsen om samisk selvbestemmelse over land og naturressurser i sørsamiske og lulesamiske områder.
  • Resultater fra arbeidet til dosent Eivind Torp om kampen for samiske rettigheter til land og vann i Sverige.
  • Presentasjon av bok om finnmarksallmenningen og dens forvaltning av professor Øyvind Ravna.   
Representanter fra Statskog SF og Finnmarkseiendommen vil kommentere de fremlagte arbeidene og redegjøre for egne forvaltningspraksiser. Videre vil ordfører Toralf Heimdal gi et innblikk i den prinsipielt viktige rettssaken mellom kommunene Bardu og Beiarn og Statskog om forvaltningen av utmarksressurser.
   
Konferansen legger opp til åpen diskusjon, debatt og spørsmål fra publikum. Arrangementet henvender seg til forskere, forvaltning, jurister, studenter, beslutningstakere, det samiske sivilsamfunnet og andre med interesse for samiske rettigheter og naturressursforvaltning.
  
Konferansen arrangeres i regi av forskergruppa for Same- og urfolksrett ved Det juridiske fakultet på UiT.
  
GoSápmi-prosjektet er finansiert av Forskningsrådet.
  
Starts: 28.04.26 kl 12.15
Ends: 29.04.26 kl 15.15
Where: Nedre Lysthus, 130 Auditorium (UiT Campus Breivika)
Location / Campus: Tromsø
Target group: Employees, Students, Guests, Invited, Enhet
Contact: Øyvind Ravna
Phone: +47 77646510
E-mail: oyvind.ravna@uit.no
Add to calendar

Foredragsholdere

Jonas Stein

Jonas Stein


Viserektor for formidling ved UiT Norges arktiske universitet

S. James Anaya

S. James Anaya


Tidligere FN spesialrapportør og professor ved University of Colorado Law School

Rune Trana

Rune Trana


Konsernadvokat i Statskog SF

Gunnar Eriksen

Gunnar Eriksen


Professor i rettsvitenskap ved UiT Norges arktiske universitet

Mattias Åhrén

Mattias Åhrén


Professor i rettsvitenskap ved Lunds universitet

Håvard Aagesen

Håvard Aagesen


Advokat i Finnmarkseiendommen

Toralf Heimdal

Toralf Heimdal


Ordfører i Bardu kommune

Adrian N. Mikkelsen

Adrian N. Mikkelsen


Stipendiat i rettsvitenskap ved UiT Norges arktiske universitet

 Eivind Torp

Eivind Torp


Dosent i rettsvitenskap ved Mittuniversitetet

Øyvind Ravna

Øyvind Ravna


Professor i rettsvitenskap ved UiT Norges arktiske universitet og leder av GoSápmi-prosjektet