Árran julevsáme guovdásj AS har gleden av å invitere til lanseringen av Tjálarájddo – Issue No. 4, med tittelen Bridging Past and Present.
Om publikasjonen
Tjálarájddo – Bridging Past and Present bygger på bidrag fra den tredje forskningskonferansen Advances in Sámi Archaeology, arrangert ved Árran i 2024.
Konferansen samlet forskere, studenter og fagfolk fra hele Sápmi og Norden, og fokuserte på et bredt spekter av temaer – fra samiske gravtradisjoner, repatriering og etikk, til urfolksperspektiver og landskapsbruk.
Boken presenterer et utvalg av konferansebidrag og nye artikler som utdyper og utvider forskningen på feltet.
Blant bidragsyterne finner vi Sean Dexter Denham, Eija Ojanlatva, Oddmund Andersen, Ingrid Sommerseth, Siv Ellen Kraft og Leif Magne Tangen.
Artiklene belyser spørsmål knyttet til etikk, identitet, landskap, kulturarv og fornyelsen av samiske tradisjoner – både i forskningen og i samtidskunsten.
Publikasjonen er tospråklig, med tekster på engelsk og samisk, samt sammendrag på samisk av de engelske artiklene. Den er fagfellevurdert og utgitt med støtte fra Nordland fylkeskommune og Árran julevsáme guovdásj AS.
Redaktører: Oddmund Andersen, Siv Ellen Kraft og Arne Håkon Thomassen
Om lanseringen
Under lanseringen vil redaktørene presentere tidsskriftet og gi et innblikk i arbeidet bak utgivelsen.
Det blir korte faglige innlegg, samtaler med forfattere og mulighet for spørsmål og diskusjon.
Etter programmet inviterer Árran til en uformell samling med enkel servering.
Velkommen!
Lanseringen er åpen for alle – forskere, studenter, kulturarbeidere og alle med interesse for samisk kultur og historie.
Vi håper mange har mulighet til å delta i lanseringen.
Alle er hjertelig velkomne!
