autumn 2025
SPA-3113 Temaer i spansk og latinamerikansk kultur - 10 stp

Type of course

Emnet er del av masterprogrammet i spansk og latinamerikanske studier og lektorutdanningen trinn 8 - 13, studieretning spansk.

Emnet kan tas som enkeltemne av studenter som oppfyller opptakskravet til mastergradsprogram i spansk og latinamerikanske studier.


Admission requirements

Fullført bachelorgrad i spansk og latinamerikanske studier, eller tilsvarende. Graden må ha en faglig fordypning på minimum 80 studiepoeng i spansk, med 60 studiepoeng (stp.) på 1000-nivå og 20 stp. på 2000-nivå. Unntaksvis kan emner utenfor graden tas med som del av fordypningen. Kontakt instituttet for nærmere informasjon om dette.

Opptak til masterutdanninger er regulert av Forskrift om opptak til UiT §§ 12.-16.

Gjennomsnittskarakter C (2,5) eller bedre

Karakteren beregnes som et vektet gjennomsnitt av alle emnene som inngår i opptaksgrunnlaget (bachelorgraden, 180 stp.). Emner med vurderingsuttrykk 'bestått' blir ikke inkludert i beregningen.

Søknadskode 9371 - Enkeltemner på masternivå. I merknadsfeltet må du oppgi emnekoden på emnet du ønsker å søke opptak til.


Course content

Emnet analyserer ulike kulturelle temaer og problemstillinger knyttet til den spansktalende verden. Emnet setter søkelys på studiet av historiske eller samtidige kontekster og deres sosiale, politiske og estetiske manifestasjoner.

Problemstillingene som behandles kan være kulturell kontakt og kulturforflytninger, eller raseproblemer og sosiale konflikter, slik det manifesteres i ulike typer materiale. Studieobjektet kan derfor variere fra tekst (litterære eller sakprosatekster), til andre kulturelle uttrykk som filmer, serier, sanger, osv.


Objective of the course

Kunnskaper

Studenten har:

  • inngående kunnskap om avgrenset område av spanskspråklig kultur
  • bred innsikt om dynamikkene i kulturell kontakt og kulturforflytninger mellom Europa og Latin-Amerika, reflektert i ulike typer materialer.

Ferdigheter

Studenten kan:

  • analysere og forholde seg kritisk til ulike kilder om de utvalgte kulturelle manifestasjonene og anvende disse i faglige resonnementer
  • bruke relevante metoder for å analysere diverse kulturelle fenomener i den spansktalende verden på en selvstendig måte

Kompetanse

Studentene har:

  • utviklet sin kompetanse i å analysere ulike interkulturelle fenomen, og har videreutviklet sin kompetanse i spansk språk.

Language of instruction and examination

Undervisnings- og eksamensspråk er spansk.

Teaching methods

Emnet tilbys digitalt i form av forelesning, seminar og veiledning. Emnet undervises i bolker på oppsatte datoer. Alt undervisningsmateriell gjøres tilgjengelig i Canvas. Det forventes oppmøte til og aktiv deltakelse i undervisninga. Tekstlesing og oppgaveløsing er obligatorisk forberedelse før hver undervisningsbolk. Det forutsettes at studentene følger undervisningsplanene og anvender materiell som legges ut i Canvas. Studenter ved campus UiT kan møte til fysisk veiledning.

Kvalitetssikring av emnet: Alle emner evalueres en gang i løpet av programperioden. Studieprogramleder avgjør hvilke emner som skal evalueres av studenter og lærer per år.


Schedule

Eksamen

Vurderingsform: Karakterskala:
Oppgave A–E, stryk F

Obligatoriske arbeidskrav:

Følgende arbeidskrav må være gjennomført og godkjent før man kan framstille seg til eksamen:

En muntlig presentasjon Godkjent – ikke godkjent
En skriftlige oppgave i tilknytning til obligatorisk veiledning Godkjent – ikke godkjent
UiTs samleside om eksamen

More info about the coursework requirements

  • en muntlig presentasjon
  • en skriftlig oppgave i tilknytning til obligatorisk veiledning

More info about the assignment

semesteroppgaven skal være skrives på spansk, og være på ca. 10-12 sider (ekslusiv litteraturliste og appendiks).

Studentene arbeider med semesteroppgaven i løpet av semesteret. Tema velges i samråd med lærer. Veiledning er obligatorisk, med minimum 2 veiledninger.


Re-sit examination

Ved karakter F/«ikke bestått» tilbys kontinuasjonseksamen i begynnelsen av påfølgende semester. En semesteroppgave som har fått karakteren F kan leveres inn til ny vurdering i omarbeidet form.
  • Earlier years and semesters for this topic