spring 2026
SIK-2518 Krisehåndtering og operativ psykologi - 10 stp

Type of course

Kan ikke tas som enkeltemne.

Course content

Emnet skal gi studentene forståelse av de vesentlige prinsippene for effektiv kriseledelse. Studentene skal lære å forutse, forberede seg på og respondere på kriser, med vekt på klar og effektiv krisekommunikasjon. Emnet setter søkelys på medias rolle i krisehåndtering med fokus på både mulighetene og utfordringene knyttet til bruk av media i kriseledelse. Det legges også vekt på ledelse og teamdynamikk, hvor studentene lærer hvordan man kan lede og koordinere team på en effektiv måte under krisesituasjoner, med særlig fokus på kommunikasjon, samarbeid og tillit. Emnet skal introdusere den psykologiske dynamikken som kan bli påvirket under høyt stress i krisesituasjoner. Studentene skal forstå hvordan både kognitiv skjevhet, stress og operasjonelle faktorer kan påvirke beslutningsprosesser under kriseledelse. Videre skal student lære om menneskelig atferd og psykososial ivaretakelse på ulike nivået før og etter en hendelse. Emnet inkluderer praktiske øvelser som gir studentene erfaring med realistiske krisesituasjoner og mulighet til å evaluere og lære av disse.

Recommended prerequisites

SIK-1507 Samfunnssikkerhet og beredskap, SIK-1508 Risiko, risikostyring og sårbarhetsanalyse

Objective of the course

Kunnskap:

Studenten …

  • har bred kunnskap om sentrale teorier og problemstillinger innenfor krisehåndtering og hvordan dette anvendes i praksis.
  • har bred kunnskap om hvordan ulike typer kriser håndteres på forskjellige beredskapsnivåer, både lokalt, nasjonalt og internasjonalt.
  • har kunnskap om ledelse og hvordan lede i en krise.
  • har forståelse for psykologisk og operasjonell dynamikk i krisesituasjoner.
  • har kunnskap om kriseteam og gruppedynamikk i krisesituasjoner.
  • har kunnskap om teknikker for å håndtere stress effektivt i krisesituasjoner.
  • har forståelse for ulike typer beslutninger og hvilke faktorer som kan påvirke beslutninger under press.
  • har kunnskap om krisekommunikasjon og hvordan en kan kommunisere effektivt med ulike interessenter under kriser.
  • kjenner til ulike øvelser for kriseledelse.
  • har kunnskap om psykososial ivaretakelse under en krise.

Ferdigheter:

Studenten …

  • kan reflektere over sentrale temaer i kriseledelse, som krisekommunikasjon og samvirke
  • kan utarbeide og anvende en krisehåndteringsplan
  • kan benytte proaktiv metodikk i beredskapsplanlegging og krisehåndtering.
  • kan reflektere over fordeler og ulemper ved de fire hovedprinsippene for krisehåndtering.
  • kan utveksle synspunkter og erfaringer om psykologiske effekter en krise kan ha på individer og grupper.
  • kan analysere virkelige hendelser innenfor kriseledelse, og knytte det opp mot relevant teori.
  • kan formidle og anvende sentralt fagstoff i beredskapssammenheng

Generell kompetanse:

Studenten …

  • har innsikt i utfordringer knyttet til ledelse, beslutningstaking, krisekommunikasjon og samvirke.
  • kan formidle kunnskap om gruppedynamikk og aktørs atferd under kriser.
  • kan formidle kunnskap om hvordan offentlige aktører kan bygge og opprettholde tillit hos interessenter i krisehåndtering.
  • kan formidler kunnskap om hvordan medier kan påvirke krisehåndtering.
  • kan innhente og anvende relevant informasjon fra kvalitetssikrede kilder.

Language of instruction and examination

Norsk, men enkelte deler av undervisningen kan bli gjennomført på engelsk.

Teaching methods

Undervisningen består av forelesninger fordelt over tre samlingsuker.

Arbeidsformen består av forelesninger, øvelse, grupper- og individuelt arbeid.


Schedule

Eksamen

Vurderingsform: Varighet: Karakterskala:
Muntlig eksamen 30 Minutter A–E, stryk F

Obligatoriske arbeidskrav:

Følgende arbeidskrav må være gjennomført og godkjent før man kan framstille seg til eksamen:

Gruppeoppgave Godkjent – ikke godkjent
Øvelse Godkjent – ikke godkjent
UiTs samleside om eksamen

More info about the coursework requirements

  • En skriftlig gruppeoppgave med muntlig fremføring. Fremføring av gruppeoppgaven krever oppmøte på campus
  • Deltakelse på øvelse med etterfølgende evaluering.

More info about the oral exam

Individuell muntlig eksamen.

Re-sit examination

Det tilbys kontinuasjonseksamen til studenter som ikke har bestått siste ordinære eksamen.
  • Earlier years and semesters for this topic